Úvod > Události roku 2016 > 15.8.2016 Rytíři nebes - Nebeští jezdci

15.8.2016 Rytíři nebes - Nebeští jezdci

15.8.2016

Rytíři nebes – Nebeští jezdci

Mnozí občané si pamatují, že v loňském roce se obec Mokré zapojila do velkého projektu k výročí 70 let od ukončení 2. světové války pod názvem „Život ve stínu šibenice“. Z této akce vznikla doprovodná publikace, kde jsou zveřejněny medailonky dvou mokerských občanů Stanislava Baše a Václava Valeše. A právě život letce RAF Václava Valeše bude součástí další významné, mezinárodní výstavy, která se již nyní připravuje. Medailonek mokerského občana tak bude opět patřit k nezapomenutelným historickým událostem, zpracovaných do výpravné doprovodné publikace.

Představení projektu a žádost o zapojení veřejnosti, obcí, měst a dalších organizací i fyzických osob

Autoři projektu Jan a Sabina Kratochvilovi, Jaroslav Popelka, Muzeum českého, slovenského a rusínského exilu 20. stol . a Ústav K 2001, z. ú., představují další projekt1) k uctění památky letců pod názvem „Rytíři nebes – Nebeští jezdci“ a žádají o pomoc veřejnost i organizace s poskytnutím historických medailonků letců, uniforem a dalších historických materiálů, dále o finanční pomoc s uskutečněním tohoto významného projektu, který dále podpořily osobnosti českého kulturního i politického života.

Spolupořadatel: Moravské zemské muzeum

Místo konání: Mezinárodní strojírenský veletrh v září 2017 nebo případně na jiném veletrhu brněnského výstaviště, dle rozhodnutí primátora města Brna, pana Petra Vokřála

Expozice a její exponáty:

Expozice bude hlavně nastavená na rozsáhlé fotodokumentaci a trojrozměrných předmětech z důvodů významu a zajímavosti expozice. Součásti expozice budou originální uniformy velitelů perutí a leteckých es, doplněné jejich osobními věcmi, včetně vyznamenání generálů.

V současné době se jedná o zápůjčce letadla - Spitfire  1:1.

Součásti výstavy by měly být rozhovory s posledními letci z RAF, ale také z Německa, jako konfrontace bývalých nepřátel.

Výstava i doprovodná publikace, budou obsahovat informace a fotodokumentaci o všech pilotech Čs. původu, létajících během druhé světové války v Británii, Francii, Sovětském svazu, v Slovenském národním povstání.

Expozice by se měla krátce dotknout letectva z předválečného období, odchodů letců, během války do zahraničí, dále Francie, cizinecká legie, odchod z Francie, příjezd do Británie, výcvik: Cosford, St. Athan, Shellingford, jednotlivé perutě, Čs. letci v zajetí, výcvik v Kanadě na Bahamských ostrovech, vzpomínkou na padlé letce, účast ve Slovenském národním povstání.

K expozici bude vydána rozsáhlá publikace obsahující veškerou fotodokumentaci a doprovodný informační text. Publikace i výstava bude postavena hlavně na fotografické a trojrozměrné expozici. Pro mladou generaci i staršího návštěvníka, je to jednoznačně nejuchopitelnější způsob kvalitní informace.

Spoluautoři a spolupracovníci na výstavě:

Statutární město Brno, Moravské zemské muzeum, zastoupené ředitelem panem J. Mitáčkem, archiv města Brna, zastoupený ředitelem panem Blažkem, UDV Policie ČR, Muzeum policie ČR, Československá obec legionářská, zastoupena Tomášem Jamborem, Univerzita obrany pan František Hanzlík, potomci účastníků bojů a řada dalších.

Autoři děkují za podporu!

Kontakt:

• Jan Kratochvil, Muzeum českého, slovenského a rusínského exilu 20. století, Štefánikova 22, 602 00 Brno
  • Tel: 00420 603 55 23 51,  e-mail: muzeumexil@gmail.com

Prezentace zveřejněná na portálech:

25. 6. Ivan

Zítra: Adriana

Petr Horálek fotovýstava Mokré 2017.jpg

Výstava koření a hmoždíře 2017.jpg

Plakát - poklad 2017 web.jpg

Kterou akci pro děti máte nejraději?
a) Čarodějnice

b) Den pro děti

c) Hon za pokladem

d) Výtvarné kurzy: keramika, perníčky atd.

e) Vánoční besídku

f) Všechny, každá je jinak zajímavá