AKRON

Výstava zpravodajů se představí dne 13.7.2013 v Kounově na pátém výročním setkání Archivářů Kronikářů Rodopisců Orlicka a Náchodska.

AKRON představuje Zdena Hartmanová, hlavní pořadatelka akce

Pět let AKRONU

Název AKRON Vám možná mnoho neřekne. Zájemcům o historii, rodokmeny, stará řemesla, sběratelství atd. se vybaví, že se jedná o volné sdružení Archivářů, Kronikářů, Rodopisců z Orlických hor a z okolí Náchoda. Nejsou to jen lidé z České republiky, ale také ze zahraničí – z USA, NSR a Slovenska… Tam všude jsou lidé, kteří jsou členy našeho sdružení.

Jak volné sdružení AKRON vzniklo?

Právě před pěti lety vznikl nápad uspořádat setkání lidí, kteří se zajímají o historii, a to jak kronikářů, tak i těch, kteří sestavují rodokmeny a zajímají se o vyhledávání dat v archivech a muzeích.  Na setkání jsme si chtěli předat zkušenosti, vyměnit data o předcích a rozšířit okruh svých vědomostí. Později začaly přicházet dotazy na plánované setkání, které se následně konalo v Kounově u Dobrušky v Hotelu Zlatý potok.  Z původních 20 ti přihlášených bylo na prvním setkání 40 účastníků, kteří si přáli pořádat setkání pravidelně každý rok, a to pod názvem Archiváři Podorlicka. Další rok se přihlásilo opět o mnoho více lidí, a to i z řad profesionálních archivářů a historiků. Možná také proto, že členství bylo a je bezplatné a stejně tak i vstup na naše akce.

Na třetí setkání přijeli návštěvníci i z dalších míst naší republiky. Proto jsme zvolili nový název -  AKRON.

Scházíme se jednou za rok, vždy první či druhou sobotu v měsíci červenci. Do Kounova přijíždějí i začátečníci, kteří potřebují poradit, nebo jen tak ze zvědavosti, aby si vyslechli zajímavé příspěvky našich hostů.

V současné době má naše volné sdružení okolo 190 členů, ale počet se každý měsíc zvyšuje.

Setkání v Kounově i naše stránky na internetu jsou výsledkem velkého úsilí všech pořadatelů i některých členů AKRONU. Více na http://akron.webmate.cz. Zde je možné se zdarma zaregistrovat, přihlásit se na setkání, hledat příbuzné a předky. Stačí také poslat e- mail na adresu AKRON1@seznam.cz.

Volné sdružení ARON nemá žádné finanční prostředky a uvítalo by pomoc od sponzorů, kteří mohou např. zajistit drobné upomínkové předměty - vhodné jako dárky pro hosty na našem setkání (propagace firmy), tisk pozvánek nebo vizitek (s logem jejich firmy) atd. Každá i sebemenší pomoc při pořádání setkání a činnosti AKRONU bude záslužná a pomůže uchovat odkazy našich předků.

5. ročník setkání se uskuteční dne 13. 7. 2013 v hotelu Zlatý potok v Kounově u Dobrušky od 10.30 do 15.00 hodin. Naše setkání jsou volně přístupná všem a vstupné se neplatí. Jen je třeba si měsíc před setkáním zamluvit e-mailem místo v sále hotelu, kde je počet míst omezený. Občerstvení zajistí místní hotel Zlatý potok.

Za všechny pořadatele hlavní pořadatelka Zdena Hartmanová

E-mail: AKRON1@seznam.cz

Výstava

Místo konání:            Kounov u Dobrušky, velký sál hotelu Zlatý potok

Datum konání:          sobota 13. července 2013 od 10.30 hod.

Program:

1. Informace o v. s. AKRON
  2. Mgr. Jaromír Košťák  - předseda kronikářů Čech a Moravy (SK ČMS)  - Kronikáři a jejich publikační činnosti k výročím obcí a měst pro internetový magazín Místní kultura
  3. Ing. Libor Kovář  - místopředseda kronikářů Čech a Moravy(SK ČMS)  – informace o seminářích a workshopech pro kronikáře v rámci ČR
  4. Mgr. Vojtěch Šustek  -  přednáška – Heydrichiáda ve východních Čechách
  5. Mgr. Alena Čtvrtečková  - autorka knihy Osudy židovských rodin z Náchodska 1938-1945
  6. Jan F. Křivohlávekarchivář v. v. –Znaky a vlajky obcí v okr. Rychnov n. K. a Ústí n. O.
  7. Ing. Jiří Stach  - dopisovatel do sborníku Rodným krajem
  8. Další hosté: profesionální historici, archiváři,  zástupci regionálních muzeí a další
  9. Vzájemná výměna nových poznatků z historie rodů, řemesel a obcí Orlicka a Náchodska
  10. Během setkání bude k vidění soutěžní výstava zpravodajů Rychnovska

Informace na : http://akron.webmate.cz

Pořadatelé:

Zdena Hartmanová – hlavní pořadatelka setkání – Náchod (Kounov, Šediviny, Ohnišov). Dagmar Hosnejmanová, Mokré. Bc. Danuše Marková, Opočno. Růžena Vrbická, Opočno. PhDr. Jan Škoda ml., Praha (Rovné u Dobrušky). Milan Práza, Rovné u Dobrušky. Milan Kopecký, Varnsdorf (Nedvězí - Doly). Josef Loučka, Praha.

Náhled pozvánky

AKRON - pozvánka na setkání Kounov 2013.pdf